jaunumi
Pa piena ceļu balto...

      18.februāra pusdienlaikā Lejasciema kultūrvēsturiskā mantojuma un tradīciju centrā notika izstādes “Pa piena ceļu balto…” atklāšanas pasākums. Sveču liesmas, ģitāras skaņas, dziesmas un dzeja….
            Izstādes darbi runā paši par sevi, bet, kāds bijis ceļš līdz darbu tapšanai, stāsta pašas autores:
Dženija Berķe:
          Mana dzimtā puse – Balvi, Lazduleja. Interese par aušanu man radās jau no pieciem, sešiem gadiem, jo auda mana māmiņa. Tā es izvēlējos audējas profesiju, audu tautiskās segas. Man allaž bija gribējies strādāt ar linu, un, piepildot savu vēlēšanos, radās iespēja aust linu dvieļus- baltus, pelēkus. Vēlāk ieviju dvieļos krāsainību, ieaudu zīdu, viskozi, brokātu. Lēmums radīt austos tērpus bija iepriekš nedomāts, bet, skatoties raidījumu ,,Katram savs tautas tērps”, sapratu, ka es vēlos pati savus... pati savus austos tērpus, kas man pašai patīk un piestāv, radot uz smalkā raksta krāsu spēli.
          Pamatskolas gados lasīju Elīnas Zālītes dzeju, tā mani tik ļoti saviļņoja, ka sapratu, nekas nevar būt skaistāks par vārdiem, ko var sarindot dzejā. Tā nopietnāk dzeju sāku rakstīt 90. gadu sākumā. Un tā es arī paliku skaistajā, noslēpumainajā dzejas pasaulē, ik pa brīdim uzburot savu. Pēc tikšanās ar izdevēju Ilonu Vītolu, 2010. gadā, iznāca pirmais dzejas krājums ,,Pērļu rotas” ar meitas Ievas fotogrāfijām. Pēc pāris gadiem iznāca otrs dzejas krājums ,,Svētvakara sapņi”, un tad arī trīs kopkrājumi. Dzejas pasaulē esmu ienākusi tikai ar savu vārdu. Ģitārspēle un dziesmas, ko esmu radījusi, arī ir manu sapņu piepildījums.
Tas viss - aušana un dzeja -manā dzīves gleznā mirdz kā pērļu rotas.


Mirdza Ankupa:
          Dzimusi, augusi, strādājusi un savu mūžu vadījusi Lejasciemā. Cik vien sevi atceros, man ir bijusi apbrīna par fotogrāfu darbu, ir interesējusi fotogrāfija un mazliet esmu arī ar to nodarbojusies. Tā nopietnāk tam pievērsos ar 2010.gadu. Tad manā dzīvē ienāca radoši cilvēki, ar kuriem kopā ir pavadīti skaisti pasākumi, kuros mans pienākums bija iemūžināt tos. Draugu iedrošināta, tā pavisam nopietni arī aizrāvos ar fotogrāfiju – tā ir kļuvusi par manu galveno aizraušanos. Iedvesmojos no dzejas pasaules. Patīk būt dabā, un tur arī top mani „šedevri”, caur objektīvu mēģinu ieraudzīt dievišķo dabā un cilvēkos man apkārt. Tā pamazām esmu nonākusi līdz izstādēm.
 
                Izstāde apskatāma Lejasciema kultūrvēsturiskā mantojuma un tradīciju centrā otrdienās 9.00 – 12.00, 13.00 -16.00, piektdienās 9.00 – 14.00, pārējā laikā – iepriekš piesakoties, tel.28352466, ieeja bez maksas.

 
Dana Puidze,
Izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem vadītāja